ŠUMSKA PEČURKA
Agaricus sylvicola (Vittad.) Peck
SINONIM: Psalliota silvicola (Vitt.) Fr.
ETIMOLOGIJA: sylvicola (lat.) = živi u šumi. Po staništu.
TAKSONOMIJA: Fungi / Basidiomycota / Agaricomycetes / Agaricales / Agaricaceae / Agaricus
ENGLESKI NAZIV: Wood mushroom
KLOBUK: 3-15 (20) cm širok, zvonolik je pa raširen, suh, gladak, svilenkasto-sjajan; bijel do bijelo-krem, na dodir samo malo požuti, kožica se djelomično guli, često je dekoriran samo sitnim vlakancima, a ne čehicama.
STRUČAK: 4-8 x 0.8-1 cm, vitak, cjevasto-šupljikav je pa zatim cijelom dužinom potpuno šupalj, ponekad je već u mladosti šupalj, osnova je s jasno obrubljenom bulbom, vrh stručka se lako odvaja od mesa u klobuku; bijel, na dodir postaje žut do smeđo-žut; vjenčić je bijel, jednostruk, dosta velik, opnast, viseći, prolazan.
LISTIĆI: Vrlo su gusti, slobodni; najprije su bjelkasto-sivkasti do krem, zatim ružičasti i na kraju čokoladnosmeđi.
SPORE: Jajolike, 5-6.5 x 3-4.5 µm; otrusina je ljubičasto-smeđa.
MESO: Bjelkasto, U klobuku je bijelo, na prerezu požuti, najviše u bazi stručka, a poslije posmeđi; jasnije miriše po anisu od ovčarske pečurke (Agaricus arvensis), okus je blag.
STANIŠTE: Raste u ljeto i jesen, skupno po 2-3 primjerka zajedno, kao saprofit tla u miješanim i crnogoričnim šumama, najčešće u blizini smreke i bukve.
DOBA RASTA: 6, 7, 8, 9, 10, 11
UPOTREBLJIVOST: Izvrsne je kakvoće, može se jesti i sirova. Također se primjenjuje kao ljekovita gljiva, jer je znanstveno dokazano da sadrži tvari koje imaju antivirusno, antikancerogeno i antibiotsko djelovanje. Na primjer, potvrđeno je djelovanje protiv bakterije Helcobacter pylori. Također se navodi da spriječava rast tumora kod raznih vrsta raka, kao što su rak dojke i prostate. Negativna je strana ta što vrste koje žute sadrže posebno visoke koncentracije agaritina za koji je navedeno da je u pokusu sa životinjama pokazao kancerogene učinke. Međutim, agaritin imaju i druge vrste gljiva, kao i uzgojene gljive, koje se smatraju bezopasnima.
NAPOMENA: Od ovčarske pečurke se razlikuje po tome što ima jasno obrubljenu bulbu, nešto manje spore, stanište u crnogoričnim šumama i što po površini klobuka nema čehice, već vlakanca. Ima svilenkasto-bijeli klobuk koji na pritisak malo požuti. Slična je i jestivoj gomoljastoj šumarici (Agaricus abruptibulbus) koja ima jako savijenu osnovu stručka koja je kao gomoljasto obrubljena. Paziti da se ne zamijeni s bijelom i zelenom pupavkom koje na pritisak ne požute.