TIGRASTA PRESLICA
Amanita ceciliae (Berk. & Broome) Bas
SINONIM: Amanita inaurata Secr.
TAKSONOMIJA: Fungi / Basidiomycota / Agaricomycetes / Agaricales / Amanitaceae / Amanita
ENGLESKI NAZIV: Snakeskin Grisette
KLOBUK: 3-15 (18) cm širok, najprije zvonolik, zatim otvoren ili izvrnuta oboda; smeđe, sive ili sivo-smeđe boje, prekriven širokim krpastim ostacima ovoja sivo-smeđe boje; rub napadno rebrast.
STRUČAK: 12-20 (25) cm VISOK i 1.5-3 cm debeo, valjkast, u starosti šupalj, prema vrhu malo tanji, na osnovi zadebljan bez bulbe, sivo-smeđ, prekriven sitnim smeđim ljuskicama koje podsjećaju na zmijsku kožu, nema vjenčića, ali se pahuljice katkad na stručku smjeste tako da stvaraju nepravilan vjenčić na neodređenom mjestu, najčešće na dnu stručka; volva je prolazna jer brzo propadne.
LISTIĆI: Gusti, slobodni, prema stručku zaokruženi, bijeli.
SPORE: Okruglaste, nisu zakrivljene, 10.2-14 x 9.5-12.6 µm; otrusina je bijela.
MESO: Bijelo, prljavobijelo, lomljivo i nježno; miris i okus nisu izraženi.
STANIŠTE: Raste u ljeto i jesen u miješanim i bjelogoričnim šumama i na šumskim čistinama u simbiozi s različitim bjelogoričnim drvećem, na neutralnom do vapnenasto-ilovastom tlu. U Istri je prilično česta.
DOBA RASTA: 6, 7, 8, 9, 10, 11
UPOTREBLJIVOST: Jestiva je gljiva, a sirova je otrovna i uzrokuje hemolitički sindrom trovanja.
NAPOMENA: Pripada skupini tmurne preslice (Amanita vaginata) s ostacima ovoja na klobuku. Zamjena s opasnim vrstama nije moguća, ali treba prepoznati da tigrastu preslicu ne zamijenimo s malodom panterovom muharom (Amanita pantherina), koja ima gladak vjenčić i na dnu stručka jako prstenasto gomoljasto zadebljanje.