ELIJEVA MUHARA

Amanita eliae Quél.

ETIMOLOGIJA: Po odgovarajućem imenu.

TAKSONOMIJA: Fungi / Basidiomycota / Agaricomycetes / Agaricales / Amanitaceae / Amanita

ENGLESKI NAZIV: Elias Amanita

KLOBUK:  2-8 (12) cm širok, okruglast pa polukuglast, na kraju se otvori, često s ponekim ostatkom ovoja, lomljiv; kremasto-bijel, kremasto-žut, svijetložut, oker, svijetlosmeđ, smeđ, crvenkasto-smeđ, ružičast ili tamnocrven, nešto je tamniji prema sredini, rub je jasno tipično crtast.

STRUČAK: 10-12 (15) cm visok i 1-2 (3) cm debeo, duboko je ukopan u zemlju gdje završava zadebljanjem i ovojem koji obično ostaje u zemlji, dug je i dosta tanak; bijel do svijetložut, ispod vjenčića je čehav, šupalj; nosi prljavobijeli do svijetložuti, tanki, viseći, vlaknasti, nepravilni, malo narebran i često rastrgan vjenčić koji se nalazi na srednjem dijelu.

LISTIĆI: Bijeli do krem; gusti, slobodni su uz stručak; oštrica je nazubljena; kraći listići (lamelule) su nepravilni, odnosno bez reda, prirasli su za listiće uz rub klobuka.

SPORE:  Bezbojne, ovalne do eliptične, najčešće nisu zakrivljene, 10-13 x 6-8 µm; otrusina je bijela.

MESO: Bijelo, čvrsto, elastično, ispod kožice klobuka je malo obojeno; miris nije izražen, okus je blag.

STANIŠTE: Raste u ljeto i jesen u bjelogoričnim šumama, u simbiozi s bukvom, lijeskom, hrastom, brezom, ponekad u crnogoričnim šumama s borom, voli kiselo tlo i toplija staništa; može se pronaći u Maksimirskoj šumi u Zagrebu.

DOBA RASTA: 7, 8, 9, 10, 11

UPOTREBLJIVOST: Iako je dio autora navodi kao jestivu vrstu, ipak se smatra otrovnom jer je utvrđeno da sadrži toksični amanitin.

NAPOMENA: Lako se može zamijeniti sa svijetložutom muharom (Amanita gemmata) koja se razlikuje po žutoj sredini klobuka, po čitavoj površini su prisutne krpice, a stručak je više ukopan u zemlji. Najznačajnija karakteristika ove vrste je crtasti rub klobuka, a ako plodno tijelo izgubi vjenčić, a klobuk ostane bez ostatka ovoja, što nije rijedak slučaj, može se zamijeniti s crvenosmeđom preslicom (Amanita fulva), blijedom preslicom (Amanita lividopallescens), žutom preslicom (Amanita contui) i drugim preslicama.