UPADLJIVA PRESLICA

Amanita magnivolvata Aalto

SINONIM: Amanitopsis magnivolvata (Aalto) Bon

ETIMOLOGIJA: magno (lat.)= velik + volva (lat.) = ovoj. Po upadljivoj i opnastoj volvi.

TAKSONOMIJA: Fungi / Basidiomycota / Agaricomycetes / Agaricales / Amanitaceae / Amanita

ENGLESKI NAZIV: Aaltos Great Ringless Amanita

KLOBUK:  4-12 (20) cm širok, zvonolik je i manje ili više raširen, te je uvijek široko ispupčen na sredini; površina je bez ostataka ovoja, siva, svijetlomaslinasta, smeđa do sivo-maslinasta s nešto tamnijom sredinom; rub je jasno narebran do 1/3 promjera klobuka.

STRUČAK: 5-12 (14) cm visok i 0.5-2 (2.5) cm debeo, valjkast, sužava se od baze prema vrhu i nije zadebljan na osnovi; bjelkast; jedva uočljivi vjenčić je nježan, skoro je gladak; obuhvaćen je upadljivo debelom i mesnatom volvom koja je kompaktna, nije krhka, ali se uvijek rascijepi na 2-3 uzignuta lapa, bijela ili je izvana s oker-crvenkastim pjegama.

LISTIĆI: Prilično su gusti, dosta su široki, zaokruženi su uz stručak; bijeli do kremasto-žuti.

SPORE:  Ovalne, 9-17.7 x 7.2-15.6 µm, nisu zakrivljene; otrusina je bijela.

MESO: Bijelo, sivkasto; miris nije izražen, okus je blag.

STANIŠTE: Raste u ljeto i jesen po miješanim i bjelogoričnim šumama i na rubovima šuma u simbiozi s raznim bjelogoričnim drvećem.

DOBA RASTA: 6, 7, 8, 9, 10, 11

UPOTREBLJIVOST: Po pitanju jestivosti ima potpuno iste karakteristike kao i sve vrste iz skupine u kojoj je tipična vrsta tmurna preslica (Amanita vaginata), koja je jestiva. Sirova je otrovna pa je prije konzumacije potrebna termička obrada.

NAPOMENA: Ova pupavka se malo izdvaja od sličnih vrsta iz iste skupine, a to su dvobojna preslica (Amanita battarrae) i sivokožasta preslica (Amanita submembranacea) koje su dosta slične po boji i morfološkim karakteristikama. Od navedenih vrsta se razlikuje po krupnijem rastu i krupnoj i mesnatoj volvi na dnu stručka, te po klobuku koji je bez ostataka ovoja. Dosta je rijetka vrsta.