CRVENA MUHARA (MUHARA)
Amanita muscaria (L.) Lam.
ETIMOLOGIJA: muscarius (lat.) = muskarinsko. Po svom sadržaju.
TAKSONOMIJA: Fungi / Basidiomycota / Agaricomycetes / Agaricales / Amanitaceae / Amanita
ENGLESKI NAZIV: Fly Agaric
KLOBUK: 3-18 (20) cm širok, najprije okruglast, potom ispupčen i na kraju otvoren, mesnat, kožica se može gulit; žućkast, narančasto-crven do crven, pokriven je s bijelim bradavičavim ostacima ovoja koji su najčešće ravnomjerno raspoređeni i koji se lako skidaju, tijekom kišnih dana se mogu potpuno isprati; rub je lagano narebran, osobito kod starijih gljiva.
STRUČAK: 7-16 (20) cm visok i 2-4 (6) cm debeo, valjkast, prvo je pun pa šupalj, osnova je dosta zadebljana s koncentričnim bradavičavim ostacima ovoja; bijel do svijetložut; vjenčić je velik, bijel, viseći i nazubljen.
LISTIĆI: Bijeli ili svijetložućkasti; slobodni, prilično su gusti, pomiješani su s kraćim, široki su do 1 cm i na oba kraja suženi.
SPORE: Eliptične, nisu zakrivljene, 8-12 x 5-9 µm; otrusina je bijela.
MESO: Bijelo, ispod kožice klobuka je žuto do žućkasto-narančasto; miris ugodan, a okus ugodan na gljive.
STANIŠTE: Raste u ljeto i jesen (najčešće krajem jeseni) u svim tipovima šuma u simbiozi s različitim bjelogoričnim i crnogoričnim drvećem, najčešće u šumama hrasta i bukve.
DOBA RASTA: 7, 8, 9, 10, 11
UPOTREBLJIVOST: Sadrži alkaloide muskarin, iboteničnu kiselinu, muscimol i muskazin; na istoku i u nekim krajevima Italije je jedu tako da joj ogule kožicu koja sadrži najviše muskarina, prokuha se, odlije voda i nakon toga dugo drži nasoljena. Ako se konzumira u velikim količinama uzrokuje teške gastrointestinalne smetnje, zatajenje cirkulacije, paralizu disanja. Uzrokuje i poremećaje svijesti, deluzije, euforiju i psihoze. Crvena muhara postoji u brojnim varijetetima i formama s istim aktivnim tvarima. Postoji opće upozorenje protiv bilo kakvog oblika konzumacije ove vrste! Također se primjenjuje kao ljekovita gljiva za maligne čireve i živčane bolesti! U Rusiji se fermentira u bocama i koristi kao melem za prehladu i bolove.
NAPOMENA: Zbog boje mesa se ne može zamijeniti s carskom blagvom (Amanita caesarea) kojoj su stručak i listići tipične zlatnožute boje, te ima postojanu volvu, dok se kod muhare volva rastrga, a ostaci volve se uočavaju u obliku bradavica po klobuku. Naziv je dobila po tome što se nekada koristila kao kućno sredstvo protiv muha. Kaže se da mješavina šećera, mlijeka i nasjeckanih klobuka crvene muhare u zdjeli ubija muhe. Možda je tako izgledalo, ali to sredstvo zapravo nije ubilo muhe! Polovica svih muha probudila se nakon nekoliko sati. Bile su samo drogirane pa su se korištenju narkotika za muhe oštro usprotivili aktivisti za zaštitu prava životinja!