PANTEROVA MUHARA

Amanita pantherina (DC.) Krombh.

ETIMOLOGIJA: pantherinus (lat.) = odnosi se na panteru. Po izgledu klobuka.

TAKSONOMIJA: Fungi / Basidiomycota / Agaricomycetes / Agaricales / Amanitaceae / Amanita

ENGLESKI NAZIV: Panthercap

KLOBUK:  3-15 (20) cm širok, polukružan pa otvoren, slabo mesnat; kestenjastosmeđ, sivo-smeđ, žuto-smeđ, sivo-žut ili narančasto-smeđ, na sredini tamniji; pokriven s mnogo bjelkastim bradavičavih ostataka ovoja koji su ravnomjerno koncentrično raspoređeni, a također ih može isprati kiša, kožica je svijetla i za kišnih dana jako ljepljiva; rub je tipično narebran.

STRUČAK: 5-12 (16) cm visok i 1-2.5 (3.5) cm debeo, kasnije je šupalj, bijel, u starosti malo žućkast; nosi viseći vjenčić, prolazan, opnast, nikad nije narebran kao kod biserne muhare (Amanita rubescens), u vrlo rijetkim slučajevima vjenčić može biti vrlo slabo narebran, relativno je širok i često dvostruk; pri dnu je s tipičnim jakim zadebljanjem s ostacima ovoja, s 2-3 nježna prstenka.

LISTIĆI: Gusti, bijeli, široki, slobodni, zaokruženi uz stručak.

SPORE:  Eliptične, 10-12 x 7-8 µm, zakrivljene; otrusina je bijela.

MESO: Bijelo, pomalo je vlažno, u sredini klobuka je malo tamnije, u starosti manje-više žućkasto, na prerezu ne mijenja boju i ne žuti ispod kožice klobuka; miriše malo na rotkvice, okus je blag, ugodno orašast nakon prženja (izvješće preživjelog nakon trovanja), međutim, ne pokušavajte kušati jer je smrtno otrovna vrsta.

STANIŠTE: Raste ljeti i u jesen u svim tipovima šuma, najčešće u simbiozi s bjelogoričnim drvećem, te po šumskim čistinama, po 2-3 primjerka zajedno, voli pjeskovito tlo.

DOBA RASTA: 6, 7, 8, 9, 10

UPOTREBLJIVOST: Trovanje panterovom muharom može imati i smrtni ishod, međutim znakovi trovanja nastupaju dosta brzo, točnije za oko pola sata, što je sreća, jer se može brzo pružiti hitna medicinska pomoć. Navodi se da je bilo smrtnih slučajeva od zatajenja disanja i šoka. Međutim, smrtni slučajevi su uglavnom sekundarni, a ne zbog samog toksina u gljivama! Opća prognoza kod trovanja ovom gljivom je općenito dobra. Koma može trajati do 24 sata, dok halucinacije mogu trajati danima. Panterova muhara uzrokuje oko 7% svih trovanja gljivama, a stopa smrtnosti je 1-3 %, a daleko viša bez hitne medicinske pomoći.

NAPOMENA: Slična je visoka siva muhara (Amanita excelsa) koja je jestiva i razlikuje se od panterove muhare po tipično narebranom vjenčiću. Lako se zamijeni s jestivom bisernom muharom koja ima tipično narebran vjenčić, a listići i meso joj na pritisak poslije pocrvene. Volva joj je oblikovana poput krtole, slično kao kod crvene muhare (Amanita muscaria) i račvaste trnovače (Echinoderma asperum) koje su slične boje (često je lagano maslinasta ili žuta kao franketijeva muhara (Amanita franchetii)), a prepoznatljive su po opsežnom vjenčiću, manje ili više crtastim i tipično obješenim. Jedna je robustnija forma panterove muhare i četinjačka panterovka (Amanita abietum) koja ima tamniji klobuk, rub joj nije crtast, a meso joj je čvrsto.