HAJDINSKI VRGANJ
Boletus aereus Bull.
ETIMOLOGIJA: aes-aeris (lat.) = brončano. Po boji.
TAKSONOMIJA: Fungi / Basidiomycota / Agaricomycetes / Boletales / Boletaceae / Boletus
ENGLESKI NAZIV: Bronze Bolete
KLOBUK: 4-20 (25) cm širok, debelomesnat, okruglast pa polukuglast, na kraju je kada se gljiva razvije otvoren, čvrst; u mladosti je tamnosmeđe, crno-smeđe ili skoro crne boje, u ovisnosti od staništa čas tamniji, čas svjetliji, rub je obično svjetliji, površina je fino baršunasta i nije mazava kao kod vrsta iz skupine crnogoričnog vrganja (Boletus edulis).
STRUČAK: 5-17 cm visok i 3-7 cm debeo, robustan, tvrd, u mladosti je uočljivo zadebljan prema dnu, bulbozan, kasnije je valjkast; površina je oker-smeđa ili svijetlosmeđa, vlaknasto-brazdast, posebno je na gornjem dijelu prekrivena s finom bjelkastom do smeđom mrežicom, boja joj je najprije blijeda, ali se mijenja kako se gljiva razvija, osnova je bjelkasta.
RUPICE: Sitne su i guste, slobodne, obično su zatvorene; bijele, kremasto-žućkaste pa svijetložute.
CJEVČICE: Tanke, jednostavne, široke, tipično su skoro slobodne; bijele ili svijetložute.
SPORE: Vretenaste, 10.5-19 x 3.5-7 µm; otrusina je maslinasto-smeđa.
MESO: Bijelo, čvrsto, izdašno, na zraku ne mijenja boju; miris je orašast, na bademe, a okus ugodan na gljive ili orašast.
STANIŠTE: Raste u ljeto i jesen, kada je i češći, u bjelogoričnim šumama i uz rubove šuma, najčešće u simbiozi s hrastom, bukvom i kestenom.
DOBA RASTA: 6, 7, 8, 9, 10
UPOTREBLJIVOST: Jestiva je gljiva izvrsne kakvoće zbog tvrđe konzistencije mesa.
NAPOMENA: Sličan je borov vrganj (Boletus pinophilus) koji raste po crnogoričnim šumama ispod smreka, ali nema opasnosti jer su sve spomenute vrste jestive i izvanredne kakvoće. Razlikuje se od sličnih vrsta, jer skoro uvijek raste ispod bjelogoričnog drveća: kestena, hrasta, karakteristične je boje, od kafenkastosmeđe ili smeđo-crvenkaste do smeđo-crnkaste, površina klobuka je baršunasta, nije glatka, ne pocrveni ispod kožice klobuka i na kraju svijetla mrežica pocrveni kao i cijeli stručak.