BOROV VRGANJC
Boletus pinophilus Pilát & Dermek
ETIMOLOGIJA: pinus (lat.) = bor + cola (lat.) = žitelj. Po staništu.
TAKSONOMIJA: Fungi / Basidiomycota / Agaricomycetes / Boletales / Boletaceae / Boletus
ENGLESKI NAZIV: Pine Bolete
KLOBUK: 4-25 (30) cm širok, mesnat, polukuglast pa malo izbočen, obično je pravilan; crvenkasto-smeđ ili zrnato smeđ, malo naboran, kod mladih gljiva kao prekriven bijelim prahom koji se zadrži na rubu koji je obično malo svjetliji, malo je ljepljiv.
STRUČAK: 5-12 cm visok i 5-8 cm debeo, krupan, vrlo je tvrd; žućkasto-smeđ, smećkast ili crvenkasto-smećkast, prekriven je tipičnom i veoma izraženom crvenkastom mrežicom koja skoro doseže do osnove.
RUPICE: Sitne su i okrugle; najprije bjelkaste, zatim žućkaste i na kraju žuto-maslinaste ili maslinastozelene, boje cjevčica.
CJEVČICE: Iste su boje kao i rupice.
SPORE: Vretenaste, 15.5-20 x 4.5-5.5 µm; otrusina je maslinasto-smeđa.
MESO: Bijelo, čvrsto, nepromjenljive je boje, s kratkom crvenkasto-smeđom zonom ispod kožice klobuka; miris je ugodan na gljive, a okus blag, orašast.
STANIŠTE: Raste u proljeće, ljeto i jesen (čak i u vrijeme jesenjih mrazeva, kada drugih gljiva više nema) u crnogoričnim šumama u simbiozi s borovima, smrekama i jelama i bjelogoričnim šumama, osobito šumama bukve, ali i ispod hrastova i kestena.
DOBA RASTA: 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11
UPOTREBLJIVOST: Izvrsne je kakvoće, jedan od najboljih vrganja i gljiva uopće.
NAPOMENA: Razlikuje se po dosta pravilnom rastu, smeđo-crvenkastom klobuku, po tipično crvenkastoj mrežici na stručku, te po crvenkasto-smeđom zonom ispod kožice klobuka. Može narasti izvanredno velik. Pronađe se na Sljemenu pokraj Zagreba. Sličan je hajdinski vrganj (Boletus aereus) koji nema crvenkastu mrežicu na površini stručka, koji je karakteristično svjetliji.