VELIKA POLIPOVKA

Clathrus archeri (Berk.) Dring

SINONIMI: Anthurus aseroeformis (E.Fisch.) Mc Alp.

ETIMOLOGIJA: Po odgovarajućem imenu.

TAKSONOMIJA: Fungi / Basidiomycota / Agaricomycetes / Phallales / Phallaceae / Clathrus

ENGLESKI NAZIV: Devil's Fingers

PLODNO TIJELO:  3-8 (20) cm široko, razvija se iz jajolikog ili loptastog kožnog ovoja bijele boje s ružičastom nijansom; iz ovoja se izvuče i raširi 4-8 purpurnocrvenih krakova, podsjeća na hobotnicu ili morsku zvijezdu, krakovi se spajaju na kratkom stručku kojega obavija volva slobodnog ruba, krakovi su s vanjske strane ružičasto-narančasti, a s unutarnje strane jarkocrveni, vanjski dio krakova je naboran i djelomično sa sluzavom glebom crno-maslinaste boje koja se rastapa.

SPORE:  Eliptične, duguljaste, 6-8 x 2-3 µm; otrusina je maslinasto-smeđa.

MESO: Svijetlocrvenkasto, vodenasto, brzo se raspada u crnu hladetinastu tvar koja veoma neugodno zaudara po strvini, istog je mirisa kao i smrdljivi stršak (Phallus impudicus), okus je blag po plijesni.

STANIŠTE: Raste u ljeto i jesen kao saprofit tla u bjelogoričnim i crnogoričnim šumama, te na livadama i pašnjacima, na vlažnim mjestima pod drvećem; kod nas nije česta vrsta.

DOBA RASTA: 6, 7, 8, 9, 10, 11

UPOTREBLJIVOST: Nejestiva je gljiva. Dokazano ne sadrži toksine i može se jesti mlada dok je zatvorena u jaju. Međutim, ipak je smatramo nejestivom jer zbog neugodnog mirisa i pljesnivog okusa nije prikladna za konzumaciju. Prijavljeno je više slučajeva gdje je kod osjetljivih ljudi urokovala bolove u želucu, ali to je vjerojatno bilo zbog neugodnog okusa. Kada psi jedu ovu gljivu u vrtu, obično nema opasnosti za životinju. Vjeruje se da je ova vrsta unešena s ovčjom vunom iz Australije, Novog Zelanda ili Tasmanije. Muhe su raznijele spore po vuni ovaca i tako su spore gljive dospjele preko bare u Europu. Prvi nalazi su zabilježeni 1930. godine.

NAPOMENA: Karakteristična je vrsta zbog oblika koji podsjeća na hobotnicu s raširenim krakovima, crvene je boje, prekrivena je tamnijim peridiolima. Nekad se može pronaći na nadmorskim visinama višim od 2.000 m. Neke slične vrste koje su također u prvoj fazi razvoja kuglaste, a nakon probijanja ovoja također slične crvene boje, nemaju krakove koji podsjećaju na hobotnicu. Zaštićena je vrsta.