ŠARENA TVRDOKOŠKA

Trametes versicolor (L.) Lloyd

SINONIM: Coriolus versicolor (L.) Quél.

ETIMOLOGIJA: versicolor (lat.) = promjenljive boje.

TAKSONOMIJA: Fungi / Basidiomycota / Agaricomycetes / Polyporales / Polyporaceae / Trametes

ENGLESKI NAZIV: Turkeytail

PLODNO TIJELO:  2-5 (8) cm široko, 1-4 cm duboko i 1-2 mm debelo, raste busenasto s mnogobrojnim stepenasto nanizanim polukružnim, lepezastim i tankim klobucima koji neodoljivo podsjećaju na puranov rep; gornja je površina valovita, baršunasta i s izmjenjivim raznobojnim (crnkastim, sivim, plavkastim, smeđim, crvenkastim, žućkastim i bjelkastim) koncentričnim zonama, rub je oštar, neravan i valovit.

RUPICE: Sitne, 3-6/mm2, okruglaste i višekutne, najprije su bijele, kasnije postanu više ili manje žućkaste ili svijetlooker, u starosti su smeđe ili sivo-smeđe.

CJEVČICE: Duge do 1.5 mm, najprije bjelkaste, zatim svijetlooker.

SPORE:  Valjkaste, lagano su zakrivljene, glatke, 4-7 x 1.5-2 µm; otrusina je žućkasta.

MESO: Bjelkasto, vrlo tanko, najprije elastično, kožasto, zatim tvrdo i lomljivo, između površine klobuka i mesa se obično nalazi tamni crni sloj, u iznimnim slučajevima ovaj sloj također može izostati; miris je ugodan gljivlji, a okus neugodan, slatkast.

STANIŠTE: Raste tijekom godine kao saprofit krupnijih drvnih ostataka (panjevi, oboreni trupci) raznog bjelogoričnog drveća, obično bukve, breze ili topole; uzrokuje bijelu trulež drva.

DOBA RASTA: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12

UPOTREBLJIVOST: Nema nikakve gastronomske vrijednosti. Primjenjuje se kao ljekovita gljiva jer su znanstvena istraživanja provedena u Japanu 1987. godine pokazala da da snižava kolesterol za 7-15 % nakon samo sedam dana uzimanja ove gljive. Sadrži polisaharid (PSK) koji djeluje protiv infekcije virusom humane imunodeficijencije (spriječava replikaciju virusa HIV i spriječava njegovo vezivanje za limfocite) te polisaharide peptin (PSP) i krestin koji djeluje izravno na stanice tumora i povećava proizvodnju antitumornih stanica što produžuje preživljavanje pacijenata s tumorom jednjaka, jetre, želuca, debelog crijeva, dojke, grlića maternice, pluća, leukemije i raka limfoma. PSK je prvi put izoliran u Japanu kasnih 1960-ih godina, dok je PSP izoliran u Kini 1983. godine. Dokazano je da ova gljiva ima antitumorno djelovanje pa se u Japanu proizvodi najprodavaniji antitumorni lijek koji se koristi kao dodatak kod operacije raka, zračenja i koji ublažava nuspojave kemoterapije. Ekstrakt ove gljive podržava staničnu obranu i zaustavlja daljnje širenje (metastaze) tumora po stopi od 77.5 %, dok se kod 4-8 % slučajeva tumor potpuno povuče, a također djeluje i antibiotički protiv bakterije Escherichie coli, te pomaže kod virusnih infekcija poput gripe i herpesa, infekcija gornjih dišnih puteva, mokraćnog sustava i probavnog trakta, kroničnog hepatitisa, tromboze, reumatizma, povišene razine masnoća u krvi, u liječenju i spriječavanju dijabetesa, čisti organizam kod trovanja živom, jača slezenu i jetru, smanjuje sluz, jača imunitet i djeluje antidepresivno.

NAPOMENA: Prepoznatljiva je po bijelom himeniju i sitnim rupicama. Klobuci su često zelenkasti od prisustva lišaja. Skoro je ista nagorjela kopitarka (Bjerkandera adusta) koja ima tamniji, sivi pa crnkasti himenij i stručak u tragovima. Slična je i ogradna lisnatica (Gloeophyllum sepiarium) koja ima gotovo čekinjast klobuk, nije tako živo koncentrično obojena i raste samo na trupcima crnogoričnog drveća i na obrađenom drvu (grede, ograde).